Back To Top

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Chwała na wysokości...

Parafia Nawiedzenia NMP w Tarnawie

Przyjdź Panie Jezu

Informacje dla narzeczonych:

Do spisania protokołu przedślubnego narzeczeni zgłaszają się do Kancelarii Parafialnej /narzeczonej lub narzeczonego/ około 3 miesiące przed planowanym ślubem przynosząc następujące dokumenty i zaświadczenia:

  1. Dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego stwierdzające, że między narzeczonymi nie zachodzą przeszkody prawne do zawarcia kontraktu cywilnego (uwaga, zaświadczenie jest ważne sześć miesięcy).
  2. Dowody osobiste.
  3. Świadectwo chrztu (metryka). Świadectwo chrztu znajduje się w parafii, w której narzeczony/a został/a ochrzczony/a (ważne 6 miesięcy).
  4. Świadectwo bierzmowania (zazwyczaj jest wpisane na świadectwie chrztu, ale jeśli nie ma tam adnotacji, to trzeba je uzyskać w parafii, której narzeczony/a przyjął/a ten sakrament).
  5. Świadectwo ukończenia katechizacji w zakresie szkoły gimnazialnej i pogimnazijalnej (jeśli narzeczeni kończyli katechezę ponadpodstawową po roku 1998, to koniecznie powinni wykazać się indeksem katechetycznym).
  6. Świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskigo. 
    Po spisaniu protokołu, narzeczeni otrzymują:
  7. Prośbę o wygłoszenie zapowiedzi (jeśli jedna ze stron jest z innej parafii), którą należy dostarczyć do swojej parafii, a następnie, po okresie wygłoszenia (ok. 10 dni) należy ją pobrać od swojego duszpaterza i przywieźć z powrotem do kancelarii, celem dołączenia do dokumentów przedślubnych.
  8. Kartki do spowiedzi (nie należy jej podpisywać, a przystępując do spowiedzi, należy przedstawić się księdzu mówiąc: To moja pierwsza /druga/ spowiedź przedślubna, wyznać grzechy i po spowiedzi podać księdzu dyskretnie kartkę).
  9. Po spisaniu protokołu przedślubnego, a przed zawarciem małżeństwa, narzeczeni powinni uczestniczyć w naukach przedślubnych w Poradni Życia Rodzinnego (o ile jeszcze nie uczestniczyli).

Informacje dodatkowe:

  1. Sakrament Małżeństwa mogą przyjąć osoby ochrzczone,
  2. Pełnoletnie, czyli narzeczony i narzeczona lat 18,
  3. Wolne od przeszkód małżeńskich.

Obrzędy sakramentu małżeństwa w naszej parafii.

Na ok. 5 min. przed Mszą św. narzeczeni przybywają do kościoła i zajmują specjalnie dla nich przygotowane miejsca. W tym czasie świadkowie narzeczonych (osoby pełnoletnie) udają się do zakrystii przynosząc obrączki ślubne narzeczonych i kartki do spowiedzi.

Fotograf i operator kamery mają obowiązek przedstawienia księdzu celebransowi uprawnienia do filmowania w miejscach sakralnych i obrzędów liturgicznych.

Punktualnie o wyznaczonej godzinie Mszy św. rozpoczyna się uroczysty obrzęd zawarcia sakramentu małżeństwa. Po znaku krzyża i pozdrowieniu liturgicznym kapłan zwraca się w tych lub podobnych słowach do narzeczonych i wszystkich obecnych:

Zgromadziliśmy się w kościele wokół [N.] i [N.], którzy dzisiaj chcą zawrzeć sakramentalny związek małżeński. W tym ważnym dla nich momencie życia otoczmy ich naszą miłością i naszymi modlitwami. Razem z nimi będziemy słuchać słowa Bożego i uczestniczyć w ofierze eucharystycznej, prosząc o obfite błogosławieństwo dla młodej pary.

Do homilii wszystko przebiega tak, jak w każdej Mszy św. Po homilii wszyscy wstają, a narzeczeni udają się do ołtarza i stają twarzą do kapłana. Kapłan mówi do narzeczonych:

[N.] i [N.], wysłuchaliście słowa Bożego i przypomnieliście sobie znaczenie ludzkiej miłości i małżeństwa. W imieniu Kościoła pytam was, jakie są wasze postanowienia?
[N.] i [N.], czy chcecie dobrowolnie i bez żadnego przymusu zawrzeć związek małżeński?

Narzeczeni: Chcemy.

Kapłan: Czy chcecie wytrwać w tym związku w zdrowiu i w chorobie, w dobrej i zlej doli, aż do końca życia?

Narzeczeni: Chcemy.

Kapłan: Czy chcecie z miłością przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym was Bóg obdarzy?

Narzeczeni: Chcemy.

Kapłan: Prośmy Ducha Świętego, aby uświęcił ten związek i dał narzeczonym łaskę wytrwania. Niech ich miłość przez Niego umocniona, stanie się znakiem miłości Chrystusa i Kościoła.

Kapłan odwraca się twarzą do ołtarza, a narzeczeni nie zmieniają swojej postawy. Organista śpiewa trzy zwrotki hymnu do Ducha Świętego.

1. O Stworzycielu, Duchu, przyjdź,
Nawiedź dusz wiernych Tobie krąg.
Niebieską łaskę zesłać racz
Sercom, co dziełem są Twych rąk.

(Z następnych zwrotek wybiera się jedną:)

2. Pocieszycielem jesteś zwań
I Najwyższego Boga dar.
Tyś namaszczeniem naszych dusz,
Zdrój żywy, miłość, ognia żar.

3. Ty darzysz łaską siedemkroć,
Bo moc z prawicy Ojca masz.
Przez Boga obiecany nam,
Mową wzbogacasz język nasz.

4. Światłem rozjaśnij naszą myśl,
W serca nam miłość świętą wlej
I wątłą słabość naszych ciał
Pokrzep stałością mocy Twej.

5. Nieprzyjaciela odpędź w dal
I Twym pokojem obdarz wraz.
Niech w drodze za przewodem Twym
Miniemy zło, co kusi nas.

(Zawsze śpiewa się zakończenie:)

6. Daj nam przez Ciebie Ojca znać,
Daj, by i Syn poznany był.
I Ciebie, jedno tchnienie Dwóch,
Niech wyznajemy z wszystkich sił. Amen.

Po odśpiewaniu hymnu kapłan zwraca się do narzeczonych:

Kapłan: Skoro zamierzacie zawrzeć sakramentalny związek małżeński, podajcie sobie prawe dłonie i wobec Boga i Kościoła powtarzajcie za mną słowa przysięgi małżeńskiej.

Narzeczeni ustawiają się twarzą do siebie i podają sobie prawe dłonie. Kapłan wiąże je (symbolicznie) końcem stuły i czyta tekst przysięgi małżeńskiej, który powtarzają narzeczeni, w kolejności. Najpierw narzeczony:

Ja, [N.], biorę ciebie, [N.], za żonę
i ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską
oraz że cię nie opuszczę aż do śmierci.
Tak mi dopomóż, Panie Boże wszechmogący, w Trójcy Jedyny,
i wszyscy Święci.

Następnie narzeczona:

Ja, [N.], biorę ciebie, [N.], za męża
i ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską
oraz że cię nie opuszczę aż do śmierci.
Tak mi dopomóż, Panie Boże wszechmogący, w Trójcy Jedyny,
i wszyscy Święci.

Po zaślubinach kapłan mówi:

Kapłan: "Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela" (Mt 19,6). Małżeństwo przez was zawarte ja powagą Kościoła katolickiego potwierdzam i błogosławię w imię Ojca i Syna, † i Ducha Świętego. Amen.

Kapłan usuwa stułę. Następnie błogosławi obrączki:

Kapłan: Pobłogosław, Boże, te obrączki, które poświęcamy † w Twoim imieniu; Spraw, aby ci, którzy będą je nosić, dochowali sobie doskonałej wierności, trwali w Twoim pokoju, pełnili Twoją wolę i zawsze się miłowali. Przez Chrystusa, Pana naszego.
Wszyscy: Amen.

Nałożenie obrączek poprzedzają słowa kapłana:

Kapłan: Na znak zawartego małżeństwa nałóżcie sobie obrączki.

Mąż nakłada na serdeczny palec żony obrączkę przeznaczoną dla niej, powtarzając za kapłanem:

[N.], przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności.
W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Następnie żona:

[N.], przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności.
W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Po nałożeniu obrączek następuje zakończenie obrzędu sakramentu małżeństwa. Narzeczeni wracają na swoje miejsca i uczestniczą w dalszej części Eucharystii., przyjmując postawy takie jak w każdej Mszy św., aż do Komunii św.

Komunię św. nowożeńcy otrzymują pod dwiema postaciami i przyjmują ją w miejscu uczestniczenia we Mszy św.

Po zakończeniu Mszy św. nowożeńcy, świadkowie i kapłan udają się do zakrystii celem podpisania dokumentów z Urzędu Stanu Cywilnego.

Uwagi dodatkowe:

Za wystrój kościoła na ceremonię ślubną odpowiedzialny jest p. Stanisław Świątko, kościelny i z nim należy ustalać wszelkie życzenia w tej kwestii.
Za śpiew w czasie Mszy św. ślubnej odpowiedzialny jest p. Józef Satoła, organista i z nim należy ustalać oprawę muzyczną uroczystości.

Copyright © 2024 Gloria in ex caelsis Rights Reserved.